Historia

1989


powstaje firma Marabut

W Rybnej pod Krakowem rozpoczyna się produkcja pierwszych w Polsce namiotów typu iglo. Pierwszym namiotem był model Gwinea – po licznych modyfikacjach sprzedawany, z dużym powodzeniem do dziś.

1990-95

szyjemy pierwsze iglo w Polsce


Do połowy lat 90-tych Marabut jest jedynym producentem / dostawcą namiotów „ iglo”  na rynku krajowym. Dla wielu użytkownikiem  Marabut staje się synonimem namiotu typu "iglo". W kolejnych latach namioty z charakterystycznym "ptasim logiem" zyskiwały co raz większe uznanie wśród klientów - zwłaszcza tych najbardziej wymagających - podróżników i globtroterrów. Marabuty zaczęły być wykorzystywane dziesiątkach wypraw w najdalsze zakątki świata.

1997


wyruszamy w najwyższe góry

Namioty Marabuta jadą na pierwszą dużą wyprawę w Karakorum. Używane są w bazie wyprawy zimowej na Nanga Parbat pod kierownictwem Andrzeja Zawady.

2000


rozwój Marabuta

Firma przenosi siedzibę z Krakowa do Czernichowa pod Krakowem. Zmienia się też profil produkowanych namiotów - kładziemy większy nacisk na namioty typu wyprawowego. Projektanci współpracują z  himalaistami. Namioty przechodzą testy w najtrudniejszych warunkach. Osiągnięto znaczny postęp w zakresie: technologii, funkcji, wykonania, materiałów.

2001

 

narodziny klasyki

Powstaje namiot Komodo Plus. Model ten staje się najpopularniejszym namiotem ekspedycyjnym na polskim rynku. Zdobywa uznanie zarówno profesjonalistów (tytuł "Gwarancja Jakości" 2007 Magazynu Podróże) jak i setek entuzjastów outdooru.

2002


wyprawa na K2

Podczas pierwszej w historii próby zdobycia najtrudniejszego ośmiotysięcznika K2 zimą - jako namioty bazowe używane są namioty Marabuta. Na podstawie tych doświadczeń powstaje namiot K2 Expedition.

2005


Khumbu w wyprawie na Shisha Pangma

Piotr Morawski i Simone Moro zdobywają jako pierwsi zimą ośmiotysięcznik Shisha Pangma. Podczas wyprawy testowany jest namiot Khumbu.

2005


Podnosimy poprzeczkę

Firma uzyskuje Certyfikat ISO 9001:2000. Wprowadzono procedury ISO.

2011


Pierwsza kobieta z Polski na Piku Pobiedy z Marabutem

Ola Dzik jako pierwsza kobieta z Polski zdobywa Pik Pobiedy - jedną z najtrudniejszych gór świata. Podczas wyprawy używa namiotu Baltoro. Wszyscy uczestnicy wyprawy zgodnie potwierdzają, że namiot sprawdził się w skrajnie ekstremalnych warunkach.

2017


Linia namiotów Red  Line


Namioty zyskały nie tylko nowy wygląd, ale przede wszystkim uzyskały bardzo niską wagę bez rezygnacji z jakości i trwałości materiałów oraz rozwiązań gwarantujących komfort użytkowania. Najważniejsza zmiana to  nowy materiał tropiku: poliamid Rip-Stop 40D 240T. Jest on dwustronnie silikonowany i waży zaledwie 57g na metr kwadratowy, co plasuje go wśród najlepszych materiałów stosowanych przez czołowych producentów namiotów na świecie.

2018


Gwarancja na namioty - 4 lata


Wiemy, że produkujemy dobre namioty, dlatego przedłużamy gwarancję naszych produktów aż do 4 lat!

Nagrody i wyróżnienia

POBIERZ KATALOG