Test namiotu Baltoro - Gaszerbrumy 2011

Namiot Marabut Baltoro testowany był podczas wyprawy Ternua Female Team - Gaszerbrumy 2011, trwającej od 6 czerwca do 31 lipca tego roku.
 
Baltoro posłużył jako wyposażenie obozu II na Gaszerbrumie II, znajdującego się na wysokości ok. 6400 m n.p.m. Stał tam aż 27 dni, dobrze znosząc ciężkie w tym sezonie warunki atmosferyczne, przynoszące nieraz masywne opady śniegu i silne wiatry. Użytkowany był przy tym dość intensywnie. Służył mianowicie za schronienie dla kilku polskich ekip; w sumie korzystało z niego pięć osób. Choć Baltoro zaprojektowano jako namiot dwuosobowy, nieraz zamieszkiwało w nim po trzy osoby. Trzyosobowy zespół przetrwał w nim nawet poważne załamanie pogody, które uwięziło alpinistów na pięć dni. Wszystko to namiot wytrzymał i nadal jest zdatny do użytku.

Ekspedycyjna dwójka 
Baltoro w wersji z fartuchami przeciwśnieżnymi to przestronna ekspedycyjna dwójka o wymiarach 210 na 150cm oraz 107 cm wysokości. Dużą zaletą namiotu są dwa wejścia oraz dwa przedsionki. Większy świetnie sprawdza się jako powierzchnia do gotowania, zaś mniejszy z tyłu jako przestrzeń na sprzęt. Dwa pałąki wystarczają aby zapewnić namiotowi wytrzymałość i stabilność w trudnych wysokogórskich warunkach przy jednoczesnym zachowaniu stosunkowo niskiej wagi: 3,9kg. Pokrycie składa się z dwóch warstw.

Tropik 
Tropik wykonany jest z mocnego materiału i dobrze chroni zarówno przed śniegiem i wiatrem, jak i - na niższych wysokościach - przed deszczem. Solidne fartuchy umożliwiają stabilne ustawienie Baltoro na śniegu i chronią przed wdzieraniem się podmuchów wiatru pomiędzy jego warstwy. Liczne pętelki i odciągi dają duże możliwości przytwierdzenia namiotu do podłoża.

Podłoga
Podobnie jak w innych modelach Marabuta podłoga jest mocna i solidna, co zapobiega jej przebiciu podczas biwaków na kamienistym podłożu. Wewnątrz namiot wyposażono w wykonane z siatki liczne kieszonki oraz praktyczną „półkę”. Marabut Baltoro to namiot uniwersalny, o szerokim zastosowaniu. Sprawdzi się zarówno na wyjazdach trekkingowych, wspinaczkowych, jak i podczas ekspedycji wysokogórskich.
 
Tekst i zdjęcia: Ola Dzik
 
Ola Dzik - alpinistka młodego pokolenia. Absolwentka psychologii i socjologii na Uniwersytecie Śląskim, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przewodnik górski, współprowadzi firmę turystyczną BluEmu. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR dających tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie, biegi.

 
 
POBIERZ KATALOG