Test namiotu Arco - Pamir 2008

Namiot Arco, był testowany podczas „Polish Pamir Expedition 2008” - wyprawy na dwa leżące w Tadżykistanie siedmiotysięczniki: „Pik Somoni” (dawniej Pik Kommunizma, 7495 m n.p.m.) oraz Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.). Wyprawa trwała od 16 lipca do 28 sierpnia, natomiast testy namiotu miały miejsce podczas działalności na obu szczytach od 24 lipca do 24 sierpnia.
 
Namiot Arco to przede wszystkim znakomity namiot bazowy. W takim charakterze był on wykorzystywany na wyprawie. Jest to komfortowy namiot dwu- lub trzyosobowy z dwoma wejściami i dwoma przedsionkami – jednym obszerniejszym, drugim mniejszym. Wytrzymałość konstrukcji zapewniają mu trzy pałąki. Zarówno podłoga, jak i sypialnia oraz tropik, wykonane są, podobnie jak i inne modele Marabuta, z solidnych i mocnych materiałów.  Jednocześnie całość waży niewiele, 3,8 kg.

Rozbijanie i zwijanie namiotu 
Rozbijanie i zwijanie namiotu jest szybkie i w normalnych warunkach, tzn. przy braku bardzo silnego wiatru czy śnieżycy, nie sprawia większych problemów.  Sypialnia, choć niezbyt wysoka, jest przestronna i komfortowa. Rzeczą drobną, choć istotną, są umieszczone przy jej ściankach cztery praktyczne siatki – kieszonki oraz siatka pod „sufitem”. Dzięki dwóm wejściom i przedsionkom wygodne jest wchodzenie i wychodzenie z namiotu.

Wentylacja
Odpowiednią wentylację zapewniają wywietrzniki umieszczone po czterech stronach namiotu. Atutem modelu Arco jest także dobrze się sprawdzający system odciągów oraz fakt, że nawet podczas opadów deszczu sypialnia i tropik w żadnym miejscu nie stykają się ze sobą.

Uniwersalny namiot
Namiot Arco z powodzeniem wykorzystać można nie tylko na wyprawach, lecz także, a nawet przede wszystkim, na wszelkich wyjazdach trekkingowych w góry niższe czy tereny nizinne. Duże przedsionki sprawiają, że szczególnie przydatny będzie na wszelkiego typu wyjazdach wspinaczkowych bądź też innych wymagających przechowywania wewnątrz namiotu sprzętu.
Arco nie jest namiotem szturmowym, jednak w wersji z fartuchami śnieżnymi, a więc takiej, jakiej my używaliśmy, można go także wykorzystać w warunkach wysokogórskich. Bez problemu zmieści się w nim trzyosobowy zespół wraz ze sprzętem, zaś duże przedsionki ułatwią gotowanie czy nabieranie śniegu na wodę. Dzięki umiejscowieniu wejść z boku przedsionków przy otwarciu „drzwi” wiatr czy śnieg nie dosięgnie znajdujących się wewnątrz sypialni śpiworów tak łatwo, jak w przypadku gdy wejście znajduje się na środku przedsionka. W wysokogórskich warunkach plusem staje się też to, że jak na namiot trzyosobowy Arco nie jest wysoki - czyni go to odpornym na wiatr.
 
Wśród minusów modelu Arco wymienić można, obok faktu, iż jest on dosyć niski, co jednak jak widać czasem staje się atutem. Ciekawym rozwiązaniem byłoby też wyposażenie namiotu w jakąkolwiek formę okienka, umożliwiającego wyjrzenie na zewnątrz bez konieczności otwierania głównego wejścia.
 
Podsumowując stwierdzić można, że Arco jest namiotem o szerokim zastosowaniu, który polecić można zarówno miłośnikom trekkingów, wspinaczom skałkowym, jak i uczestnikom wypraw wysokogórskich.
 
Ola Dzik
KS Kandahar
www.pamir2008.pl
 
 
 
 
POBIERZ KATALOG