Wyprawa do himalajskiej doliny Miyar 2012

3 sierpnia br. do doliny Miyar w Himalajach Lahoul rusza międzynarodowa wyprawa wspinaczkowo - naukowa, w skład której wchodzą doktoranci Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Michał Apollo i Marek Żołądek (Klub Wysokogórski Warszawa) oraz Philip Varley (British Mountaineering Council). Zakończenie wyprawy planowane jest na 5 września 2012 roku.


Już samo dotarcie do doliny Tawa (dolina zawieszona nad Doliną Miyar) jest nie lada wyzwaniem logistycznym: najpierw 18 godzinna podróż autobusem z Delhi do Manali, później całodzienny przejazd samochodem terenowym do osady Tingrat, następnie 2 dniowy trekking z tragarzami do BC (ang. Base Camp – Baza Główna) w Dolinie Miyar, oraz na koniec przeniesienie BC do ABC (ang. Advanced Base Camp – Baza Wysunięta) już w dolinie Lodowca Tawa.

Głównym celem sportowym jest dokończenie drogi wspinaczkowej zespołu Apollo-Żołądek z 2006 r. na dziewiczy wierzchołek w Dolinie Tawa. Wspinacze osiągnęli wtedy dziewiczą wówczas przełęcz o wysokości 5690 m n.p.m., którą nazwali Przełęczą Św. Krzysztofa (St Christopher Pass). Trudności drogi oszacowane zostały na WI4, M5-, 600 m, 7h
W zależności od warunków pogodowych planowane są również wejścia na inne niezdobyte wierzchołki.

Dla Michała Apollo i Marka Żołądka będzie to druga ekspedycja w ten rejon Himalajów. We wspomnianym wcześniej 2006 r. wytyczyli oni nową drogę na niezdobyty wcześniej szczyt, który nazwali Masala Peak (5650 m. n.p.m.)

Uczestnicy wyprawy będą używać namiotu Komodo Plus XL oraz Axum


POBIERZ KATALOG